Mestna občina Koper in Koper – zdravo mesto sta danes v protokolarno-prireditveni dvorani sv. Frančiška Asiškega s prireditvijo Odprti oder obeležila svetovni dan invalidov in oseb s posebnimi potrebami. Ob tej priložnosti je Zveza delovnih invalidov Slovenije Mestni občini Koper tudi uradno predala listino Občina po meri invalidov.
Mestna občina Koper se že leta trudi ustvarjati mesto, ki bi bilo na več področjih prijazno invalidom, starejšim in gibalno oviranim osebam. Da se odgovorno odziva in uresničuje interese ter potrebe vseh invalidov ob upoštevanju njihovih specifičnosti in značilnosti lokalne skupnosti, je ugotovil tudi Upravni odbor Zveze delovnih invalidov Slovenije, ki je občini nedavno podelil naziv Občina po meri invalidov, danes pa je listino županu Alešu Bržanu osebno predal predsednik Zveze delovnih invalidov Slovenije Peter Bršek.
Predsednik zveze je ob tem izrazil zadovoljstvo, ker predaja listine Občina po meri invalidov pomeni, da »še ena lokalna skupnost več razume posebne potrebe invalidov in stremi k sprejemanju različnosti ter aktivnemu vključevanju invalidov«. In ravno to z zadovoljstvom navdaja tudi župana Bržana, saj predstavlja dokaz, da so infrastruktura in storitve v Mestni občini Koper dostopne najširšemu krogu ljudi.
Listina Občina po meri invalidov je namreč priznanje občini, ki v svojem delovanju upošteva različnost potreb vseh svojih občank in občanov, načrtno razvija in spodbuja povezano delovanje različnih družbenih dejavnikov ter izvede dejavnosti in ukrepe, ki bistveno prispevajo tudi k večji kakovosti osebnega življenja vseh invalidov in njihovih družin, ustvarja možnosti za njihovo socialno vključenost in za aktivno udeležbo v družbenem življenju občine z namenom udejanjanje pravic človeka in državljana.
Pester kulturni program prireditve Odprti oder so s svojimi glasbenimi in pevskimi nastopi oblikovali člani Društva Drugi dom Istra, Društva Sožitje obalnih občin, Medobčinskega društva slepih in slabovidnih MOK ter Andreja Lazar iz Društva Downov sindrom Slovenije. Po uradnem delu so si obiskovalci prireditve lahko v atriju Gimnazije Koper ogledali razstavo izdelkov s predstavitvami posameznih društev (Društvo Downov sindrom Slovenija, Društvo Drugi dom Istra, Center Dnevnih aktivnosti za starejše občane, Društvo Šent, Sklad Silva, Društvo paraplegikov Istre in Krasa, Varstveno-delovni center Koper in Zveza Sonček) in umetnika Vojka Gašperuta ter Željka Vertelja iz Društva paraplegikov Istre in Krasa občudovali pri slikanju na platno z usti.
Foto: MOK/Tomaž Primožič/FPA